Koli

Oluklu mukavva malzemesiyle üretilen kolilerin farklı özelliklere göre uygun kalite ve çeşitleri bulunmaktadır. Kullanılacak sektör ve ürünün yapısına göre kolinin kalitesi ve işlevsel özelliklerinin belirlenmesi gerekir. Öncelikle yük taşıma kapasitesi, beyaz-testliner-kraft 3 renk tercihi ve su geçirmezlik gibi özelliklerin belirlenmesinden sonra uygun mukavva seçimi yapılır ve üretim süreci başlatılır.

Üretim aşamasından önce siparişler mail veya faks yoluyla yazılı ortamda alınır ve müşterilerin ambalajlamada kullanacağı ürünlerine göre ergonomik olan koli kalitesi belirlenir.

Sürekli Hazır Koli ÜrünleriKoli ve kutularda mukavemeti oluklardaki saman kağıtlarının gramajları belirlemektedir, halk arasında yanlış bilinen kolinin iç ve dış yüzeyinin kraft olmasının mukavemete pek bir etkisi yoktur. Kalite belirlemede ergonomi kavramı müşterilere fazladan gider maliyeti oluşturmamak adına çok önemlidir, bu yüzden sürekli koli kullanımı olan firmalara sektöre hakim, sektöründe bilinen ve ergonomiye önem veren firmaları tercih etmelerini tavsiye edilmektedir.

Kalite ve doğru ürün tercihi yapıldıktan sonra koli üretimi istenilen boyut ve görsel özelliklerde rahatlıkla yapılmaktadır.

Koli

Oluklu mukavvanın istenilen koli üretimine uygun süreçler ile oluşturulmasından sonra boyutlandırılması gerekir. Boyutlandırma işleminin yapılması için istenen kolinin ölçüleri belirlenir. Ölçülere uygun şekilde presleme işlemi uygulanan oluklu mukavva üzerinde katlama için izler oluşturulur. Bu izler kolinin kapanma şekline ve koli yapısına göre farklılık gösterir.

Kolinin ölçüleri belirlendikten sonra mukavva kesilirken alt ve üst kapakların kapanma payı için ekstra pay bırakılması gerekir. Payın dikkatli hesaplanması kolinin kapaklarının rahat kapanmasını sağlar.

Kolinin en ve boyunun birleşmesini sağlayacak kulak payının da iyi ayarlanması gerekir. Presleme, kapak payı ve kulak payı bırakma işlemlerinden sonra kolinin zımba ya da yapıştırma yöntemi ile birleştirme işlemi gerçekleştirilir.

Koli Kalitesi

Koli kalitesini belirleyen unsurlar arasında üretimde kullanılan mukavvanın yapısı, kolinin presleme ve birleştirme süreci etkili olmaktadır. Oluklu mukavvanın tek ya da çift oluklu olması ve oluklarda kullanılan saman kağıtlarının gramajı koli kalitesinde en belirleyici özelliktir. Oluklu mukavvanın yani kolinin kalitesinin belirlenmesinde oluklarının büyüklüğüne, belirli bir alana düşen oluk sayısının yoğunluğuna ve oluk mesafesine de bakılır. Tek oluklu kolilerde Mikro, İnce ve İri olmak üzere 3 farklı kalite bulunmaktadır.

Tek oluklu mukavva için mikro kalite E dalga, ince kalite B dalga, iri kalite C dalga olarak belirlenmiştir.

Çift oluklu kolilerde ise mikro dopel ve dopel koli olarak iki tip kalite bulunmaktadır. Mikro dopel kolinin standardı tek oluklu mukavvalardaki E ve B dalga kalitesinin birleşimi ile belirlenir ve BE dalga olarak adlandırılır.

BC dalga kalitesi ise tek oluklu mukavva kalite standardında yer alan B ve C dalgalarının birleşimi ile elde edilir ve bu koli tipine de dopel koli olarak adlandırılmaktadır.

Koli kalitesi belirleme de içerisine koyulan ürünün ağırlığı ve ürünün kullanılacağı alan en önemli etmen olmalıdır. Örneğin üretilecek koliler soğuk hava deposunda kullanılacak veya içerisinde akıcı bir malzeme taşınacaksa kolinin iç ve dış yüzeyinin kraft olmasında fayda vardır. Kraft; kağıt orjinalinde ithal edilen bir kağıt türü olup suya, neme ve rutubete dayanıklılık özelliği vardır.

İkincil olarak kolilerde taşıma ağırlık kapasitesini oluklarda kullanılan saman kağıtlarının gramajları belirlemektedir. Bu gramajlar aktif olarak kağıt üreticisinin belirlediği standartlara göre temin edilir.

Oluklu Mukavva Üreticileri

Firmamız OMKATAŞ Oluklu Mukavva Koli Ambalaj İmalatı A.Ş. olarak; Türkiye’deki oluklu mukavva üreticilerinden biriyiz. İstediğiniz her ebat ve boyuttaki baskılı koli veya baskısız koli siparişinizi oluklu mukavva koli şeklinde teslim etmekteyiz.

Oluklu Mukavva Çeşitleri

Temelde bu ürünün dört çeşidi bulunmaktadır. Bu koli çeşitleri aşağıdaki gibidir.

  • Tek yüz
  • Tek dalga
  • Çift dalga
  • Üç dalga

şeklindedir. Yukarıdaki sınıflandırma tamamen dalga sayısı yani ürün kalınlığı baz alınarak yapılmıştır. Oluklu mukavva renkli ürünleri kullanılarak hem renkli koliler elde edilebileceği gibi; koliye farklı bir imaj verilerek firma imajına katkıda bulunmak da mümkündür.

Hatırlatmak istiyoruz ki bu ürünleri dopel koli yani çift oluklu koli ürününden farklı bir üründür.