Baskılı Koli

Genelde ürettiği ürünleri ambalajlarken firma imajını da göstermek isteyen firmalar tarafından kullanılır. Bazen de hiç firma logosu ya da amblemi kullanmadan “kırılacak” tarzı ibareleri eklemek için baskılı koli tercih edilir.

Bu koli çeşidi imal edilirken birçok işlemden geçirilir. Koli baskısı ise dikim işlemi yapılmadan, bazı durumlarda ürün makasa gitmeden yapılır. Özel baskılı karton kutu imalatı ile baskılı koli imalatı farklı şeylerdir. İlk kez sipariş verecek işletmeler özel baskılı karton kutu ile baskılı koli isimli ürünü birbirine karıştırmaktadır.

Baskılı koli genelde standart ölçülere ve standart kapağa sahiptir. Özel baskılı karton kutu ise ihtiyaca yönelik ölçülerde ve kapanma stillerinde üretilmektedir.

Baskılı Koli Nedir?

Bildiğimiz koli kağıdının üzerine tek renk, iki renk, üç veya dört renk baskı yapılan koli çeşidine baskılı koli denir. Eğer baskı rengi sayısı dört renk olarak seçilir ise istenilen her renkte logo, amblem ve yazı koli üzerine işlenebilir.

Örneğin; logosu kırmızı, yazısı mavi ve siyah, amblemleri pembe bir karton koli imal ettirmek için seçmeniz gereken ürün 4 renk baskılı koli olmalıdır. Baskılı koli imalatı; hem tek oluklu koli ürününde, hem de çift oluklu koli yani dopel koli ürününde yapılabilmektedir.

Baskılı Koli Ne İşe Yarar?

Karton koli çeşitleri arasında en çok baskı tercihi büyük veya büyümeye meyilli firmalar tarafından yapılmaktadır. Baskılı koli tercihindeki ilk neden marka bilinirliğini arttırmaktır. İkinci neden ise istifleme sırasında nizamı koruyabilmektir. Mesela; aynı firmanın farklı ürünleri aynı ebatlardaki kolilerde ambalajlanmış ise, koli üzerindeki baskılı notlar ayırt edici özellik sağlamaktadır.

Ancak günümüzde sadece istiflemeye kolaylık olsun diye baskılı koli yerine daha ucuz bir çözüm olan koli etiketi ya da baskılı koli bandı kullanılmaktadır. Baskılı koli bandı fiyatları ise yüksek olduğundan dolayı etiket kullanımı daha revaçtadır. Bir anlamda koli imalatı maliyeti bu sayede düşürülmektedir.

Baskılı Koli Çeşitleri

Baskılı koli çeşitleri genelde ölçüsüne göre sınıflandırılır. 60x40x40 koli fiyatları en çok sorulan koli çeşididir. Taşınmak için koli arayanlar, tek sefer kullanacakları için koliye baskı yaptırmayı tercih etmezler. Standart ölçülerde imal edilebilecek bu ürün makine parkuru imkanları dahilinde özel ölçülerde de üretilebilir.

Kullanılan kağıdın çeşidine göre de baskılı koli sınıflandırması yapmak mümkündür. Örneğin çift oluklu baskılı koli ve baskılı kraft koli piyasada sıkça tercih edilir.

Oluklu Mukavva Çeşitleri

Temelde bu ürünün dört çeşidi bulunmaktadır. Bu koli çeşitleri aşağıdaki gibidir.

  • Tek yüz
  • Tek dalga
  • Çift dalga
  • Üç dalga

şeklindedir. Yukarıdaki sınıflandırma tamamen dalga sayısı yani ürün kalınlığı baz alınarak yapılmıştır. Oluklu mukavva renkli ürünleri kullanılarak hem renkli koliler elde edilebileceği gibi; koliye farklı bir imaj verilerek firma imajına katkıda bulunmak da mümkündür.

Hatırlatmak istiyoruz ki bu ürünleri dopel koli yani çift oluklu koli ürününden farklı bir üründür.